O nama

Posljednjih godina 19. stoljeća Pokupski Sokol bio je u središtu društvenog života Karlovčana. O njemu su zabilježene brojne informacije u lokalnim novinama Svjetlu i Slogi, ali i u listovima i časopisima izvan Karlovca. Udruga je nastala zahvaljujući nekolicini mlađih naprednih građana, a pod utjecajem prednjačkog zbora Hrvatskog Sokola iz Zagreba i njegova starješine dr. Josipa Fona. 

Pojavu Pokupskog sokola najavilo je Svjetlo 21. lipnja 1885. u napisu pod naslovom “Gombalačko društvo u Karlovcu” u kojem inicijatori osnivanja društva pozivaju građane, a posebno mlađe Karlovčane, da u srijedu 24. lipnja dođu u Narodnu čitaonicu “na dogovor, radi oživotvorenja toga društva”. Na tom je skupu bio izabran privremeni odbor na čelu kojega je bio dr. Ljudevit Harazim, pa isti karlovački list 28. lipnja javlja da je “novo gombalačko društvo” već započelo djelovati, te izradilo pravila po uzoru na zagrebački Sokol, koja će “ovih dana podastrijeti glavnoj skupštini”. 

Gimnastički klub Sokol Karlovac osnovan je 5. srpnja 1885. godine pod nazivom Pokupski Sokol, a prvi predsjednik kluba bio je dr. Ljudevit Harazim. 

Franjo Bučar (Zagreb, 1866. – Zagreb, 1946.), otac modernog hrvatskog športa i olimpizma djelovao je kratkotrajno, ali zamjetno i u Karlovcu. Taj istaknuti športski djelatnik, pedagog i plodni publicist, poslije studija u Beču i Zagrebu od 1880. do 1886. postavljen je 24. rujna 1890. za nastavnika – suplenta u karlovačkoj realnoj gimnaziji na Rakovcu, gdje je školske godine 1890./1891. uz gimnastiku predavao njemački jezik, zemljopis i povijest. Bučar je odmah pristupio karlovačkom Pokupskom sokolu i već nakon godišnje skupštine u siječnju 1891. izabran je za tajnika društva. U proljeće iste godine u društvu je bilo 146 članova, koji su vježbali triput tjedno po sat u tzv. staroj Streljani (danas Vatrogasni dom). 

Tijekom svog dugogodišnjeg djelovanja klub je nekoliko puta mijenjao ime pod kojim je djelovao. Tako je 1909. godine gombačko društvo Pokupski Sokol promijenio ime u Hrvatski Sokol, a nedugo zatim i u Sokolsko društvo Karlovac. Navedena promjena u imenu dovela je i do određenog raskola unutar članstva te je paralelno osnovano i novo društvo Hrvatski sokol u Karlovcu. Nakon drugog svjetskog rata, točnije 1948. godine klub mijenja ime u Gimnastičko društvo Karlovac. Nešto kasnije postajemo Društvo za tjelesni odgoj Partizan, zatim Gimnastičko društvo Ivo Marinković koje klub ostaje sve do domovinskog rata. Tijekom rata, točnije 7. svibnja 1994. godine održana je izborna skupština kluba na kojoj je promijenjeno ime u Gimnastičku udrugu Sokol Karlovac. 

Upravo na sjednici Skupštine 7. svibnja 1994. godine započinje novo doba kluba. Klub je nastavio s radom u dvorani Sokolski dom, a u klubu je treniralo oko 140 sportašica i sportaša. Danas gimnastički klub Sokol Karlovac broji preko 220 članova od vrtićke do seniorske dobi. Od rezultata valja istaknuti Petru Furač koja je šest puta izabirana za najbolju sportašicu grada Karlovca i Karlovačke županije. Pored toga Petra je u 2022. godini nastupila na Europskom prvenstvu u Münchenu i Svjetskom prvenstvu u Liverpoolu.

Kontakt